Oplocení pozemku - levně a rychle

16.03.2018

Ještě před zahájením stavby rodinného domečku nastal čas oplotit pozemek. V tu dobu jsem zrovna dočetl knihu Ekozahrady od Jaroslava Svobody, která mi přinesla mnoho skvělých informací, jak si založit svou vlastní jedlou zahradu.

Z jedné strany jsem měl pozemek oplocen ohradou pro koně a krávy, ale z druhé strany byl pozemek volně přístupný. Rozhodl jsem se pozemek oplotit co nejlevněji a to lesnickým pletivem výšky 160 cm, které bude pověšeno na dřevěných kůlech dlouhých 2 m. Tedy 40 cm šli do země. Zvolil jsem kůly akátové, které by měly vydržet v zemi až 40 let. Pomohlo by, kdyby se špičky kůlů, které budou v zemi, ještě opálili, ale na to jsem bohužel neměl čas. Tak uvidíme :-)

Díry jsem předvrtával zemním ručním vrtákem průměru 10 cm a kůly zarážel ručně 10ti kg kladivem. Pokud je vlhko na jaře či na podzim, jde to vcelku lehce. Horší je to v parném létě, kdy je půda jako beton. Také jsem si byl nucen zkusit :-) Lesnické pletivo jsem na kůly nabyl tzv. telegrafickými skobami.

Při montáži jsem se zhrozil, jak je pletivo různě povolené a plandá. Nešlo prostě při nabíjení na kůly silou napnout stejnoměrně po celé výšce. Chtěl jsem ho mít pěkně napnuté, jelikož oplocení vede podél místního chodníku, tak ať to vypadá slušně. Našel jsem elegantně jednoduchý způsob napínání, kdy se kombinačkama chytne vodorovný drát a otočí se o čtvrt otáčky. Ohnou se dráty ve více polích, tak jak je třeba, do úplného napnutí. Vzniknou takové zuby, ale pletivo je pak jako struna :-)

Na konci tohoto článku se vrátím ještě rok před oplocování kůly a lesnickým pletivem, kdy jsem si na kousku hranice parcely vyzkoušel udělat i vrbový plot. I na jižním suchém svahu se mu daří dobře.