Měsíční dřevo

21.04.2017

Cesta k měsíčnímu dřevu

Měsíční dřevo nebo také lunární dřevo či zimní dřevo. S těmito pojmy se můžeme "běžně" setkat. Piši "běžně" v úvozovkách a za chvíli pochopíte proč. Zkuste si někomu v dnešní době říci, aby Vám pokácel strom v zimě a za ubývajícího Měsíce? Já jsem to zkusil a sklidil jsem spoustu tichých i hlasitých úsměvů. "Cha, chaaa, Vy chcete kácet stromy v noci za úplňku? Tak to hodně štěstí, ať někoho najdete." I takové odpovědi jsem dostával od profesionálních lesníků. Naštěstí se najdou ještě starší pamětníci a jejich potomci a následovníci, kteří si kouzlo a vlastnosti dřeva pokáceného ve správnou dobu pamatují. Takové jsem nakonec našel. Cesta hledání byla delší, ale vyplatila se. Tento styl těžby se nyní znovu dostává do podvědomí a například v Rakousku je více běžný. V dobách našich dědečků a pradědečků se stromy ani jinak nekáceli. Vše se změnilo, když nastoupil moderní dřevařský průmysl a začal plenit lesy na kšeft.

Co to je, to měsíční dřevo?

Jde o dřevo ze stromu, který byl pokácen ve správnou dobu a dál se s ním zacházelo s patřičnou důvěrou v ně samé. To je vše, nic víc a nic mín. Popíši jednotlivé zásady správné doby těžby, tedy onoho samotného pokácení stromu. Oddělení stromu od jeho kořenů trvá jen nepatrný okamžik oproti době života stromu než vyrostl do plné zralosti, krásy a mohutnosti. Proč si nevybrat správný okamžik, kdy se strom přeměňuje v trám, fošnu, prkno, ale taky postel, dveře, židli či stůl, tak, aby mohl dále dlouhou dobu a kvalitně sloužit? Výhody tohoto počínání vysvětlím dále, nyní ke slíbeným zásadám kácení stromů:

1. ZIMNÍ OBDOBÍ - zimní období stromů je trochu posunuto oproti zimnímu období v roce, které vnímáme my. Zimní období stromů znamená pozastavení toku mízy ve stromu. V tuto chvili se listy začínají krasně podzimně barvit. Toto zimní období trvá zhruba od září do ledna.. Doporučuji však dát přednost měsícům vrcholné zimy a to v listopadu až v lednu.

2. MĚSÍČNÍ FÁZE - měli bychom těžit vždy, když je UBÝVAJÍCÍ MĚSÍC. Tedy na pokácení, onoho vybraného dostatečně uzrálého stromu, máme celkem 14 dní v jednom zimním měsíci. Lépe však blíže novoluní. A proč ubývající Měsíc? Jak fáze Měsíce a vzdálenost Měsíce od Země řídí příliv a odliv oceánů, stejně tak řídí pohyb zimní mízy ve stromech. Za ubývajícího Měsíce je totiž většina zimní mízy v kořenech a strom je tak dalo by se říci "sušší".

Tyto dvě pravidla naprosto stačí, jednoduché ne? Pokud bychom chtěli být ještě více důslední, je vhodné přidat ještě poslední pravidlo.

3. ZNAMENÍ ZVĚROKTUHU - kdy počkáme se dnem těžby tak aby byly splněny předchozí dvě pravidla a zároveň bude den těžby dnem Kozoroha, Pany nebo Býka.

Po pokácení se nechá strom ležet špičkou dolů i s větvemi až do jara. Zbylá voda ze stromu takto gravitačně steče dolů ke špičce a ven a zároveň ji z kmene vytáhnou dosud neořezané větve. Na jaro se větve ořežou, strom se stáhne z lesa a je připraven k následnému konečnému zpracování dle libosti majitele tohoto krásneho díla přírody.

Obecně platí, že kvalitnější dřevo se nachází v lesích, které mají vyšší nadmořskou výšku. Stromy v těchto lesích jsou totiž vystaveny chladnějším klimatickým podmínkám, takže jejich struktura letokruhů je hustější a tím si dřevo z takového stromu získá větší hustotu a tím i pevnost. Ovšem dle mého názoru, než si nechat draze dovážet stromy např. z Alp, raději se spokojím s našimy stromy, které nám rostou za městem či vesnicí nebo zaněkolika málo kopečky.

Proč měsíční dřevo?

Dřevo takto získané má lepší vlastnosti oproti dřevu ze stromů, které jsou v dnešní době běžně káceny během léta a míza znich jen stříká:

- rychleji je sušší
- odolnější proti škůdcum a houbám
- více trvanlivější, tzv. navěky, alespoň na ten Váš život určitě
- lehčí pro manipulaci

- méně se kroutí a praská
- odolnější proti ohni

Obecně platí že když má dřevo pod 20% vlhkosti je již odolné proti škůdcům a houbám. Já u svého smrkového měsíčního dřeva pro stavbu domu jsem 20% vlhkosti dosáhl už po půl roce od pokácení. Toto je si myslím velká část kouzla měsíčního dřeva. Další kouzla tohoto dřeva jsem připraven dále objevovat.

Veškeré informace jsem čerpal z příjemně napsané knihy o Měsíčním dřevě, která byla u nás přeložena:

... viděl jsem tě růst, Erwin Thoma

A zasloužila si také pokračování:

Tajná řeč stromů, Erwin Thoma