Izolace z přírody

24.04.2017

Když se řekne izolace domu, tak se většině lidí hned vybaví, jak si hezky zateplí nebo již zateplili svůj dům tepelnou izolací. Hlavní materiály pro izolace domu se však dělí na tepelně izolační materiály a Izolace proti vodě a vlhkosti. Samozřejmě lze izolovat také proti hluku (což vetšina níže popsaných materiálu také dělá), radonu, elektrosmogu,...mužeme se také izolovat od nepřijemných lidí, špatných zpráv z televize a rádia. Každý si může vymyslet a vytvořit svou vlastní izolaci, ale to co nás posiluje a nabíji, tomu je dobré se otevřít a užívat si to. On i chlad a voda nám jsou ve správné formě přínosem. Tak jsem odplul trochu jiným směrem, ale dále se tedy jemně dotknu přírodních izolací proti vodě a více pak tepelných izolací

Izolace proti vodě a vlhkosti

Tyto izolace vetšinou obnášejí promyšlenější konstrukční uspořádání všech materiálů. Přírodním řešením, jak se zbavit vlhkosti může být například štěrk v základech nebo kolem nich, dřív se dávala do spodní části stěny břidlice, tzv. šifr, nebo lze například dřevěnou konstrukci domu položit na kamenné zídky, či zídky z betonu, cihel, atd. Zajímavým řešením je materiál z reciklovaného skla tzv. pěnosklo, které vytvoří skelné kamenivo. Toto kamenivo lze uhutnit do vrstvy jako jiné kamenivo. Na tuto vrstvu lze jednoduše postavit dům. Pěnosklo není nasákavé, takže chrání dům proti zemní vlhkosti a také tepelně izoluje. Jistě existují ještě další přírodní způsoby, jak se zbavit vlhkosti ve zdech, ty však čekají na Vaše objevení.

Někdy však vše přírodní cestou vyřešit nelze, pokud jsme zvyklí na určitý standart bydlení. Pokud uvažujeme mít na střeše rostlinky je dobré na její izolaci použit novodobé fólie, u kterých máme jistotu, že nám nezaprší například do slaměnné stěny. Je vhodné však vybírat fólie, které jsou šetrnější k přírodě a například nevypouští po dobu své životnosti škodlivé látky do přírody. Takovými materiály mohou být například fólie z materiálu TPO nabo EPDM. Ideální přírodní krytinou na střechy bez zeleně je pak pravá pálená střešní taška.

Tepelně izolační materiály

OVČÍ VLNA v zimě hřeje, v létě chladí, a ikdyž navlhne stále hřeje a chladí. Zároveň může fungovat jako vzdušný filtr, který odbourává i některé škodliviny ze vzduchu z interiéru domu. Z výše popsaných důvodů je možno ji vkládat do míst domu, kde si nejsme zas tak jisti, že se v dané části konstrukce nebude srážet vzdušná vlhkost nebo dokonce nezateče. Na druhou stranu ovčí vlna jen velmi nesnadno hoří a spíše se v ohni škvaří, takže není původcem zesilocvání případného požáru. Je vhodné ji vkládat do podlah a stropů v dostatečné mocnosti jelikož se může stát, že časem slehne, pokud tedy nemáme vlnu mykanou. Více o vlně lze najít na hezkých stránkách, kde se dozvíte také více o Stříhání ovcí a ovečkách samotných.

Ovčí vlnu pro stavební účely lze v dnešní době získat celkem levně, jelikož o ni není takový zájem jako byl dříve. Mnoho chovatelů ovcí ji často vyhazuje. Surovou ovčí vlnu je však nutno upravit, tak aby nám nesmrděla a aby moli neměli chuť se v ní usadit. Právě pracnost čištění a úpravy vlny může odrazovat od jejího použití pro stavbu domu. Je to opravdu fuška, to vím z vlastní zkušenosti. Rozhodl jsem se totiž vyrobit přírodní izolaci pro svůj dům vlasnoručně.

Vlna se musí několikrát přeprat, aby jste se zbavili hovínek a špíny. Je možné ji prát na dešti, ale to trvá dost dlouho a potřebujete větší plochu pro vystavení dešti. Ten kdo má u domu potůček vyhrál. Hoďte vlnu do potůčky v děravých pytlích a ona se Vám vypere sama. Já ji peru ručně a to cca 3x, to už přestává smrdět. Peru ji ve vodě se sodou a mýdlem Ještě je po vyschnutín trochu zaprášená, ale už není cítít a zároveň není dobré uplně vyprat lanolin obsažený ve vlně, který ji přirozeně chrání proti molům a další degradaci. Na sušení používám pletivová pole uložená na starých pneumatikách. Potom je dobré vlnu načesat, tím nabyde objemu a zvýší se její tepelněizolační schopnost. Jelikož jsem nesehnal nikoho, kdo by mi ji v blízkém okolí načesal a na větší vzdálenosrti by bylo nesmyslné ji dopravovat, vyrobil jsem si vlastní česačku vlny na ruční pohon. Česačka měla svůj vývoj a první zuby se mi vylámaly, ale pak jsem udělal prototyp č.2 a už to funguje. Vlnu ještě impregnuji přírodní boritou solí, která sice moly nezabíjí, ale znemožní jejich rozmniožování. A o to nám přeci jde. Vlnu by bylo dobré ještě namykat, aby se zamezilo slehání, ale na to bohužel stroj už nemám, tak to nedělám. A hurá s vlnou do konstrukce domu.

Pro ty, kdo se nechtějí projít řeholí praní a česání vlny mám dobrou zrpávu. Ovčí vlnu pro stavební účely už zpracovává několik firem a lze ji koupil stejně jako jiné izolační materiály nepřírodního charakteru.

KONOPÍ - Tento zapomenutý nebo spíše ekonomicky potlačený přírodní materiál se dostává zase do popředí zájmu přírodních stavitelů. Tuto rostlinu jistě všichni znají ze zpráv, kdy byla objevena další nelegální pěstírna těchto omamných rostlin. Celý boj proti této úžasné rostlině byl založen právě na strachu z jejích halucinogenních účinků. Pro výrobu izolací a dalších užitečných věcí a potřeb (konopné oblečení ?, konopné plasty ??, konopné palivo ???,...) se používá tzv. technické konopí, které noubsahuje látku THC, jež je právě zdrojem omamných účinků. O škodlivosti či blahodárnosti rostlinky s obsem této látky nás učí naše zákony!

Konopné izolační produkty pro stavební účely se vyrábí ve formě roun, filců, desek, sypaných směsí. Lze je použít do podlah, stropů, střech i stěn. Myším tato izolace nechutná, je difůzně propustná a má dobré tepelně akumulační schopnosti.

DALŠÍ PŘÍRODNÍ IZOLACE - Ovčí vlna a konopí je z mého pohledu nejdostupnější a nejefektivnější materiál pro izolaci tepla. Máme však další velmi hodnotné materiál, které lze výhodné použít jak na celé konstrukce, tak do různých detailů stavby. Co třeba samotné dřevo, také dostatečně izoluje, nebo korek, len,... či recyklované materiály, jako drcený papír, džínovina,... A samozřejmě nelze nakonec opomenout slámu, kterou bych dal na první místo tepelných izolací, jelikož ji lze výhodně využít také jako konstrukční materiál. Slámou se však již zabývám v jiném oddíle těchto stránek, proto ji nebudu dále rozebírat a vidím jako příhodné s ní tuto část ukončit.