Prameny

DOMY ZE SLAMĚNNÝCH BALÍKŮ

Jan Márton a kolektiv, (2010)

Kniha o slaměnném stavění je pojata, jak teoreticky (odborně-technicky), tak ukazuje i spoustu praktických rad, jak je možno dům šetrný k přírodě postavit. Dále je doplněna průřezem informací o provádění hliněných omítek a zelených střech

MANUÁL EKOLOGICKEJ VÝSTAVBY

Eugen Nagy, (1999)

Název je přesný, opravdu kompletní manuál pro výstavbu ekologického domu. Obsahuje informace o přírodních materiálech a ekologických poostupech výstavby pomocí těchto materiálů; o energetickém, vodním a vzdušném hospodaření domácnosti, ale také o ekologické výstavbě komplexů sídel a měst a informacemi také přibližuje permakulturní navrhování domům a zahrad

ZDRAVÉ BYDLENÍ

V. Žert, J. Stockmann, O. Juryšek, A. Sándor, (2000)

Tato kniha přibližuje fenomén geopatogenních zón z pohledu bioenergetického, odborně-technického. Osvětluje tuto problematiku jako čistě fyzikální působení zemského podloží a tím vyvrací zpochybňování tohoto jevu jako něčeho nadpřirozeného. Vysvětluje, že proutkař je citlivým přijímačem fyzikálního vlnění a není žádným šarlatánem, jak by se mnoho lidí mohlo mdomnívat. Zároveň ser tato publikace zabývá působením škodlivého elektromagnetického smogu na lidský organismus.

ZDRAVÉ BYDLENÍ - 2. DÍL

V. Žert, J. Stockmann, A. Sándor, (2003)

Druhý díl knihy Zdravé bydlení předkládá praktické návody jek se chránit proti působení geopatogeních zón a elektrosmogu. Předkládá a vysvětlije pojmy jako je stavební biologoe, přírodní fyzikální pole, bioenergie, zdravé biodomy, energie symbolů a čárových kódů a další informace, které jsou běžně před našimi oky skryty.

... VIDĚL JSEM TĚ RŮST

Erwin Thoma, (1996)

Chcete se dozvědět vše o tzv. měsičním dřevě nebo o starém způsobu těžby stromů? Tato kniha Vám předloží spoustu otázek na které najde zároveň odpovědi. Proč dřevěný komín přetrval v ohni 400 let? Smrky a modříny, které nikdo nechce žrát. Buky, které nepraskyjí. Po stopách Stradivariho. A spostu dalších informací a praktických zkušeností s měsíčním dřevem se dočtete v této knize.

TAJNÁ ŘEČ STROMŮ

Erwin Thoma, (2012)

Volné pokračování příběhu o měsíčním dřevě ...VIDĚL JSEM TĚ RŮST, který přechází k poznání jemných struktur stromu a k celkovému odhalení stromu jako živého organismu, který dokáže komunikovat s okolím. Strom je odhalen jako živá bytost, která reaguje na okolní stromy, na živočichy v půdě, na změny počasí, na lidi. Každý strom přináši pomoc nám lidem ve formě léčivé kůry, listů, květů či plodů, ale také jednotlivé druhy dřeva mohou být správně využíty k různým potřebám člověka.

PRACUJEME SE DŘEVEM

Václav Hálek, (1993)

Hledal jsem v dnešní době knihu o práci se dřevem, která by nebyla plná reklam na přímočaré či pokosové pily, elektrické hoblíky, frézky a soustruhy. Našel jsem. Přijemná knížka, která Vás provede všemi oblastmi práce se dřevem. Kapitoly knihy nabídnou přehled druhů dřevin, běžného řeziva, jak správně přirozeně sušit dřevo, pomůže vám vybavit domácí dílnu, ukáže druhy spojování a kování dřeva, nabídne typy povrchových úoprav a také vysvětlí jak vytvořit jednoduché dřevěné konstrukce a výrobky

KOMPLETNÍ NÁVOD K VYTVOŘENÍ EKOZAHRADY A RODOVÉHO STATKU

Jaroslav Svoboda, (2009)

Krásně napsaná kniha pro ty, kteří si chtějí založit svou vlastní jedlou zahradu, jež může vyžadovat pouze minimální následnou údržbu. Autor vychází z permakulturních principů vzájemné spolupráce jednotlivých druhů rostlin, tak aby mohly přinášet jídlo, krásu a bezpečí dlouhá léta, každy den, nám a našim potomkům po mnoho generací. V knize jsou přehledně popsány jednotlivé ovocné stromy, keře, popínavky, jedlý trávník či les, jednoletá zelenina, ale také půda, voda a živočichové v ekozahradě. Kniha je doplněta spoustou barevných fotografií. Velkým přínosem této knihy, pro české nadšence vlastního bio-ovoce a bio-zeleniny je fakt, že výběr jednotlivých odrůd a styly pěstování jsou přizpůsobeny našim klimatickým podmínkám.

ÚVOD DO PERMAKULTURY

Bill Mollison a Reny Mia Slay, (2012)

Permakulturní kniha, která Vás provede permakulturním světem v kapitolách např. o přírodních vzorech, zahradě u domu, sady, lesní farmy, pěstování obilovin, zvířata a akvakultura, městské a komunitní strategie a další. Permakulturní strategie této publikace lze použit pro různá podnebná pásma celého světa. Pokud chcete založit svou ekozahradu u nás v Česku, musíte si jednoduše z této knihy vycucnout ty správné postupy pro naše podnebné pásmo. I když kdo ví, léta jsou čím dál tím více teplejší, za chvíli u nás můžeme pěstovat ananasy :-)

PŘÍRUČKA PRO ŽIVOT

Rudolf Doernach, (2011)

Knížka, která Vám poradí, jak si co vyrobit a vypěstovat, tak abyste byli co nejméně závislí na okolním světě. Jak sadit, vařit, péct, udit, dojit, konzervovat, kompostovat. To vše a spoustu dalších a užitečných rad se dozvíte, když otevřete tuto knihu.